ME JKA 2011 Crawley, Anglie 6.místo Kata juniorky individual
ME ESKA 2011 Bielsko, Polsko 4.místo Kata juniorky individual
ME JKA 2012 Praha, Česká republika 3.místo Kata ženy tým
ME ESKA 2012 Bělěhrad, Srbsko 5.místo Kata ženy tým
ME JKA 2013 Konstanz, SRN 3.místo Kumite ženy tým
ME JKA 2015 Praha, České republika 4.místo Kata ženy individual
ME JKA 2016 Dublin, Irsko 3.místo Kumite ženy tým
4.místo Kata ženy individual
ME JKA 2017 Sittard, Nizozemsko 4.místo Kata ženy individual

Na ME JKA, které se konalo na začátku dubna, jsi v kata seniorek skončila čtvrtá. Jsi se svým umístěním spokojená?

MP: Ano i ne, samozřejmě je super dostat se až do finále a mít možnost předvést vysokou kata, kterou člověk trénuje speciálně pro případ, že se do finále dostane, jinak ji nemá kde ukázat. Na druhou stranu jsem 4. místo obsadila už potřetí a musím přiznat, že bych také ráda získala medailové umístění.

Letos, na rozdíl od jiných ročníků, jsi mezi seniory a seniorkami byla jediná, kdo se v kata dostal do finále. Čím myslíš, že to je?

MP: Myslím, že to hodně souvisí se soutěžním systémem. Systém jedné porážky a hodnocení na praporky až do posledních 8 závodníků, je velmi nevyzpytatelný. Uvedu teoretický příklad. V celé kategorii jste druhý nejlepší závodník, ale v prvním kole narazíte na toho nejlepšího, se kterým prohrajete a jedete domů bez výsledku. Zároveň se mohou dál dostat závodníci, kteří jsou na tom hůř než vy, protože měli lehčí los. Bohužel to ale k závodům patří zrovna tak, jako skutečnost, že hodnocení kata je velmi subjektivní. Co se líbí jednomu rozhodčímu, se nemusí líbit ostatním. Takže to, že se některým našim vynikajícím závodníkům nepodařilo probojovat do finále, je podle mě nejen otázka jejich formy a výkonu, ale i losu.

Jak probíhala tvoje příprava na ME a jak se chystáš připravovat na MS?

MP: Příprava na ME zahrnovala jak běžné tréninky, tak mnoho specializovaných na kata, ale bohužel mě v celém přípravném období provázely různé zdravotní komplikace. Především problémy s ramenem a s kotníkem a ne vždy bylo možné trénovat na 100%. V přípravě na MS budu doufat, že zdravotních komplikací bude méně a že bude prostor pro víc tréninkových jednotek.

Jaké byly tvé dojmy z letošního ME?

MP: Největší dojem na mě udělala Roisin Campbell z Anglie, která již nějakou dobu žije a trénuje v Japonsku. Její úroveň byla i před odjezdem do Japonska vynikající a nyní je na tom ještě lépe. Letos to na ME potvrdila získáním 4 zlatých medailí (zvítězila ve všech disciplínách, kata seniorky, kumite seniorky, kata tým seniorky a kumite tým seniorky, pozn. autora). Nemohu to říct s jistotou, ale domnívám se, že získat 4 zlaté medaile na jednom ME se ještě nikomu jinému nepodařilo.

Jakého úspěchu si nejvíce vážíš?

MP: Těžko říct. Určitě si vážím 1. místa na ME JKA 2007 v kata juniorek, kdy ačkoliv jsem v kategorii patřila k nejmladším (kategorie je od 16 let do 20 včetně, 21+ jsou seniorky, pozn. autora), tak se mi podařilo vyhrát. Dále 3. místa v kategorii kata kadetky na MS WSKA v roce 2007 a samozřejmě si vážím i těch 4. míst z ME JKA v kata seniorek.

Medailová umístění jsi nasbírala v kategorii juniorek, v seniorkách tomu tak není. Myslíš, že jsi dříve byla na závody lépe připravená?

MP: To si rozhodně nemyslím, fyzická příprava se u mě nijak nezměnila stejně jako fyzické dispozice. Jednoznačně je ale v kategorii seniorek daleko větší konkurence vynikajících závodnic, než v kategorii juniorek. To samé lze myslím říct o kategorii seniorů a juniorů. Samozřejmě jsou výsledky v juniorských kategoriích vynikající zpětnou vazbou, ale až úspěchy mezi dospělými jsou podle mě ty, které opravdu ukazují, co závodník umí.

Jdeš si někdy zacvičit sama?

MP: To u mě nehrozí :-). Na to, abych cvičila sama, nemám morálku. Potřebuji, aby na mě někdo při cvičení koukal, jinak se nesnažím a necvičím naplno. Naštěstí je můj trenér zároveň i mým přítelem a věnuje mi spoustu času při přípravě na závody. Vlastně až pod jeho vedením jsem se dostala do finále na ME JKA v seniorkách. Než jsem s ním začala cvičit, 2x jsem skončila na 9.-16. místě. Musím ale říct, že to se mnou na tréninku nemá snadné, jelikož chci vždy okamžitě vynikající výsledky a pokud mi na tréninku něco nejde, a je třeba to opakovat, začnu se rozčilovat - sama na sebe, že mě moje tělo neposlouchá tak, jak si představuji. Doufám, že už si na moji povahu zvyknul (smích) a děkuju mu za jeho čas a trpělivost.

Text: Jan Lalić

Tabulka úspěchů v historii českého JKA Karate v disciplíně kata ženy individual na ME a MS.