NSA ČUBU Gasshuku FREE BULL

Page

MS WSKA 2023, Portugalsko

senioři, junioři, kadeti, youth
WSKA 2023 Portugalské město Matosinhos patřící do okresu Porto hostilo v termínu 22.-24. září letošní mistrovství světa WSKA. Na letošním šampionátu se sešlo celkem 399 závodníků z 23 zemí. Celkové mistrovství odstartovalo kategorií kadetů. Zde se dařilo především našim kumiťákům Miroslavu Hovorkovi a Jakubovi Havlíkovi. Ti těsně před postupem do semifinále prohráli, ale na mistrovství světa získávali skvělé 5.-8. místo. Lépe se dařilo týmům. Dámský kumite tým ve složení Hurníková, Miková, Kytková a Koritinová dokázaly společně vybojovat bronzové medaile. Na dalším úspěchu pro český tým se podílel kumite tým kluků, kde Mikula, Hovorka, Havlík a Charvát nenašli přemožitele a získávají zlaté medaile. Druhý den šampionátu patřil kategorii youth a juniorům. I zde stejně jako předchozí den chybělo k postupu o boj o medaile jen velmi málo. Vysoce ceněné – i když bez medaile - je umístění kumite individuálů. Tomáš Kučera (youth) a Michaela Soukupová (juniorka) obsadili 5.-8. místo. Konečná, Kytková a Mastná v kata týmů juniorek končí na 5. místě, kde o postup mezi čtyři nejlepší rozhodla nakonec nejvyšší známka udělena rozhodčím. Další 5. místo na své premiéře na mistrovství světa získává Kryštof Malý v kata youth. Martin Přech, který se skvěle loučí s juniorskou kategorii, obsazuje 4. místo v kata. Skvěle se také prosadil Jan Matěj Pospíšil, který si odnáší z individuální soutěže kumite youth bronzovou medaili. Další bronz přidali kumite týmy juniorů a juniorek. Zde si pro medaile došli Konečný, Vedral, Krejcar, Mikula, Žůček, Soukupová, Čadová a Vrbenská. Stříbro společnými silami vybojoval kata tým juniorů ve složení Tříska, Charvát a Vašek. Nejlepšího úspěchu druhého dne dosáhla Magdalena Žůček svým absolutním vítězstvím v kumite juniorky a stala se tak již po čtvrté v řadě mistryní světa napříč různými kategoriemi. Závěrečný závodní den přišli na řadu seniorské kategorie. Do semifinále v kata se probojovali Daniel Beneš a Tomáš Hána a jen těsně před branami semifinále zůstal Daniel Matoušek. Ten podlehl po dvou remízách italskému soupeři až na rozhodnutí hlavního rozhodčího. Dan a Tomáš pak v semifinále obsadili 6. a 7. místo. V ženách jsme v semifinále měli také dvojí zastoupení, a to Sáru Konečnou a Kristýnu Tesařovou. Bohužel ani těm se však brány finále neotevřely a holky se seřadily na 5. a 6. místě, i tak se jedná o skvělý výsledek. V kumite jsme se nakonec dočkali hned dvou medailí. Magdalena Žůček ještě našla nějaké síly z přechozího závodního dne a probojovala se do semifinále i v seniorské kategorii. Zde po těsném souboji prohrála s pozdější vítězkou z USA a skončila na krásném 3. místě. Tímto úspěchem završila šampionát, z kterého si odváží celkem 3 medaile. V mužské kategorii jsme měli dokonce 3 zástupce mezi posledními osmi závodníky. Jirka Krejcar, pro kterého se jednalo o první start v seniorské kategorii, předváděl celý den skvělé výkony a nakonec obsadil 5.-8. místo. Na stejné umístění dosáhl i Šimon Lev, který na cestě mezi nejlepších osm porazil bývalého mistra světa. Ve čtvrtfinále se Šimon utkal se svým týmovým kolegou Markem Baborem, kde z tohoto duelu nakonec jako vítěz vychází Marek. V semifinálovém bloku Marek poráží belgického reprezentanta ještě před časovými limitem. V boji o zlato bohužel již nestačí na soupeře z Anglie, a tak si odváží z Portugalska stříbrnou medaili. ,,Toto mistrovství hodnotím velice pozitivně, ziskem 10 medailí jsme se obsadili třetí místo v počtu medailí a v pořadí národů jsme skočili pátí. Chtěl bych poděkovat všem reprezentantům za jejich výkony a přístup k soutěži. Je hezké vidět vzájemnou soudržnost a podporu v týmu. Velký dík patří našim trenérům - Janě Konečné, Adamu Zdobinskému, Zbyšku Petržílkovi, Josefu Patíkovi a Ondřeji Baborovi. Za podporu patří dík také našim fanouškům.“ říká trenér státní reprezentace Marek Babor.

Za mediální komisi připravila Andrea Baborová

Japonská asociace karate (anglicky Japan Karate Association) je jedna z největších organizací Šótókan karate na světě (více než 100 zemí) a je také nejstarší organizací, která je v provozu od svého založení (v roce 1949) až do současnosti.

Historie

JKA založil roku 1949 Masatoši Nakajama a první trenér byl Gičin Funakoši. Nakajama v roce 1987 zemřel a JKA se začala rozpadat. Slavní trenéři jako Taidži Kase, Širai Hiroši, Masao Kawasoe, Mikio Jahara, Abe Keigo a ASAI Tecuhiko se od JKA odtrhli a založili své vlastní organizace. Od roku 2001 má JKA nové sídlo v Bunkjó v centru Tokia.

Zásady

JKA má za cíl studium, výuku a rozšíření karate v Japonsku i po celém světě. Další cíl je zlepšování veřejného zdraví a udržení zdravého sportovního ducha. Tento koncept byl založen roku 1956 svými instruktory. JKA je asociace všech stylů karate. Funakoši odmítal jakékoliv soutěže v karate. Nakajama klade velký důraz na původní hodnoty karate, ale soutěže karate bere jako součást karate.

Zdroj: cs.wikipedia.org